Większość świeżo sadzonych roślin dobrze jest przymocować do solidnego palika, który powinno się wbić w ziemię przed włożeniem w wykopany dół rośliny, aby nie uszkodzić jej korzeni. Brak palika powoduje rozchwianie rośliny na wietrze i zrywanie świeżo wytworzonych korzeni.

korzenieZ reguły rośliny należy sadzić na tę samą głębokość, w jakiej rosły w doniczce. (Wyjątkiem może być sytuacja, jeśli zależy nam na ukorzenieniu i usamodzielnieniu się zaszczepionego pędu, z tym że nie wszystkie rośliny da się w ten sposób ukorzenić i nie zawsze jest to zasadne. Dokładne wskazówki znajdują się przy opisach poszczególnych roślin.) Czasami u nasady pnia roślin doniczkowanych widać wystające pojedyncze korzenie. Taką roślinę należy zasadzić nieco głębiej, tak aby zakryć wszystkie korzenie. Przed zasadzeniem można włożyć doniczkę na kilka minut do wiadra z wodą, aby cała bryła dobrze nasiąkła. Nasze sadzonki z reguły dobrze przekorzeniły doniczkę i aby korzenie lepiej wrastały w podłoże, należy ostrożnie rozerwać zewnętrzną warstwę bryły korzeniowej (nie uszkadzając przy tym samych korzeni!). Dzięki temu korzenie będą się dalej rozrastać promieniście, bez skręcania.

O ile ziemia nie jest zbyt żyzna można domieszać ziemi kompostowej albo gotowej z worka. Nie wolno jednak przedobrzyć. Często popełnianym błędem na glebach słabych jest sadzenie roślin w bardzo żyzną ziemię. Korzenie wcześniej czy później osiągną jednak granicę podłoża dobrego i słabego i wtedy, przyzwyczajona do bardzo korzystnych warunków roślina dozna szoku, który może skutkować stagnacją wzrostu trwającą nawet kilka lat. W przypadku gleb słabych należy dlatego wymieszać ziemię lepszą z gorszą, aby otrzymać podłoże o przeciętnych parametrach, w którym roślina się prędzej zahartuje.

DSC04771Po posadzeniu trzeba ziemię dookoła rośliny mocno udeptać a następnie podlać, gdyż usuwa się w ten sposób ewentualnie powstałe puste przestrzenie w glebie, mogące w późniejszym czasie hamować wzrost korzeni. Dookoła rośliny dobrze jest uformować niski wał z ziemi, dzięki czemu podlewanie będzie efektywniejsze.

Powierzchnię dookoła rośliny utrzymywać wolną od chwastów.