Większość naszych roślin jest szczepiona. Oznacza to, iż mogą się pojawiać u nich odrosty podkładek, które należy systematycznie usuwać, aby nie zagłuszyły pędu szlachetnego. Szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu mogą one wyrastać przede wszystkim u dereni, nieszpułek, pigw i świdośliw. W mniejszym stopniu u jarząbów. O ile w przypadku nieszpułek czy świdośliw odrosty stosunkowo łatwo zauważyć, gdyż są one szczepione na podkładkach należących do innego rodzaju i mających zupełnie inne liście, to u dereni i pigw podkładką jest ten sam gatunek i dzikie pędy nie rzucają się tak łatwo w oczy. W późniejszych latach zjawisko to traci na sile, ale może powrócić, gdy roślinie przyjdzie rosnąć w niekorzystnych warunkach.

523f231c e194 42e2 9271 54825e98c08e

Na zdjęciu obok zaznaczono zieloną strzałką miejsce okulizacji, z którego wyrastają dwa pędy szlachetne (żółtą strzałką na jednym z nich pokazano pąki kwiatowe), a strzałkami czerwonymi dwa pędy dzikie wyrastające z podkładki (oznaczonej strzałką pomarańczową) - jeden poniżej miejsca szczepienia a drugi powyżej.
U dereni specjalnie zostawiamy nie przycięty kikut podkładki, aby klienci mogli łatwo zidentyfikować miejsce szczepienia. Najlepiej go od razu po kupnie ściąć (miejsce cięcia zaznaczone czerwoną linią).

 

 

 

 

 

Pozostałe specyficzne wymagania są podane przy opisach poszczególnych roślin.

Chętnie służymy poradą i pomocą odnośnie wszelkich zagadnień związanych z naszymi roślinami. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, na które nie znaleźliście tutaj odpowiedzi, proszę wysłać nam maila.